Quo vadis IT?

Když jsem se rozhodl na vysoké škole specializovat na XML, SQL a Linked-Data, netušil jsem, jakou dělám chybu.

Nebo nechte mě to upřesnit – Ničeho nelituju, protože jsou to úžasné a robustní technologie, ovšem moderní IT se hýbe jiným směrem.

Vezměme si třeba můj oblíbený XML-stack. Úžasný structuraly-rich, type-safe, easily-extensible, human-readable, machine-parsable formát, který měl brzy zajišťovat veškerou App2App komunikaci i nahradit relační databáze. Ale ono se to nějak nepovedlo.

Důvodů je určitě několik. O jednom se teď nechci rozepisovat (rád bych si ho nechal do dalšího článku) – jak macešsky se W3C konsorcium o tohle své dítko staralo a kolikrát mu nesmyslně podrazilo nohy. Druhý důvod je ale o dost pádnější – XML a technologie okolo něj jsou prostě příliš složité.

Nebo nechte mě se zase opravit – Nejsou složité, jen se prostě očekává nějaká teoretická znalost, než je začnete používat. Ale na to se dnes už nehraje.

A tak jsou všechny úžasné vlastnosti XML vmžiku zapomenuty a nahrazeny ve jménu jednoduchosti a snad i rychlosti JSONem. Je jasné, že v době agilního vývoje málokdo chce trávit dny pečlivým rozmýšlením struktury XML schémat, když už následující týden může jeho aplikace fungovat úplně odlišně. JSON se píše jinak – za pochodu – na nějaké definice struktury není čas a vlastně ani žádný standart.
Říct mi to před deseti lety, nevěřil bych, že se z doby uzavřených standartů, přesuneme přes dobu otevřených standartů do doby otevřených nestandartů. Však si jen trochu zagooglete kolik projektů se snaží být pro JSON tím, co pro XML je XPath.1

Situace na databázovém poli je podobná. Nastupují cloudové noSQL databáze zahazují bohatou funkcionalitu a pevné základy relační algebry ve prospěch jednoduchých, ale snadno škálovatelných, key-value storů. A ani tady nevzniká na jejich dotazování jednotný standart.2

Nakonec se chci zmínit o JavaScriptu. Pamatujete tu dobu, kdy se mu každý vyhýbal? Celkem přirozeně, když IT profesionálové najednou měli používat jazyk, který veškeré jejich oblíbené objektové koncepty redukuje na jednoduché skládání a nutí je přemýšlet funkcionálně (což bylo tenkrát ještě minoritní paradigma). Ovšem kdo vstupuje do IT dnes, ten se šáhnout po JavaScriptu neštítí. Není se koneckonců co divit, když mu stačí nastudovat 200 stránkovou specifikaci (místo 500 stránek C# nebo neuvěřitelných 800 stránek Javy) a ještě s ním může cílit jakoukoliv platformu a architekturní vrstvu (vše od DB po UI). Pro nás ostatní, kteří jsme zvyklý na vyšší míru expresivity, je tu zase řada (standardizovaných) nestandartů, které nám mohou ulehčit život.3

Jednoduchost a otevřené nestandarty vládnou IT světu.


1 Pro líné googlit: JsonPath, Json Query, JSONiq, UNQL, JaQL, ObjectPath a desítky dalších. Žádný který jsem zatím zkoumal ale nedosahuje síly a elegantnosti XPathu.
2 Nejvíc má k de-facto standartu nakročeno asi MongoDB. Přesto tomu nevěřím, protože i když základem v JSON modelu získává momentum, zároveň tím ztrácí flexibilitu kterou budou chtít nabídnout jiné NoSQL databáze.
3 Nabízí se třeba povedený TypeScriptu, nebo (když nemáte rádi MS) CofeeScript, LiveScript, nebo Opa, výběr je opravdu požehnaný.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s