Windows Phone Pros&Cons

Jistě mi dáte za pravdu, že Windows Phone jsou stále opovrhovaným operačním systémem (a to i kvůli „špatné pověsti“ desktopových Windows). Ale v mém okolí si lidé Lumie kupují a jsou s nimi spokojeni.

Ano, přechod z Androida může byt krapítek šok, pokud jste šťouravý uživatel a máte rád pro vše jiné nastavení, například jinak barevné písmo v každé aplikaci (trocha ironie, že?)).

Ale i na toto mohu oponovat. Můj táta (žádný puberťák tedy) je například přesně ten typ uživatele, co si vše rád projde a nastaví dle svého. Samozřejmě v rodině dlouhodobě máme Windows OS, možná sem tam nějaký ten Linux. Tablet s Androidem a dříve telefony Nokia se Symbianem. A hádejte co – nyní Windows Phone 8.1. Možná že se mu líbila moje Lumie 800 s WP7 (později 7.8), možná že desktopové Windows 8/8.1. Tak či tak, pořídil si Lumii 925, já jsem následovala a poté po marných protestech dostala i mamka 925. Ovšem, vypadá to, že jsme rodina úchylů (sestra má Lumii 630), ale celá řada mých známých z Androida přešla na Lumie, ať už levnější, protože to stačí (ano, skutčně to stačí) či ty dražší, které mají kvalitnější rozlišení displaye a fotooptiku.

Pokud tedy mohu shrnout klady a rovnou zmínit i zápory Windows Phone (pozor ne Windows Mobile!), tak tedy:

Klady

Office – základní úpravy jistě oceníte, nemáte-li po ruce nic šikovnějšího, než je Váš telefon (a že to tak bývá často…)

Já osobně velmi oceňuji OneNote, který je trochu pokročilejší než klasicky poznámkáč. Draft thoto článku vznikal právě v mobilním One Note. Stejně tak dobře by ale mohl vznikat v mobilních Office (Word, Excel, Power Point). Všechny vytvořené dokumenty se zálohují na OneDrive (dříve Skydrive, některé 3rd party aplikace nepřešly stále na nový název), pokud si to zálohování nastavíte a máte připojený OneDrive účet. (Ale to by bylo skoro divné kdyby jste na WP neměli J). Stejně tak si snadno můžete stáhnout různé dokumenty (i PDF) z OneDrive prohlížet si je a upravovat. Samozřejmě, očekávejte, že to má svá omezení.

 OneDrive  – sdílení, stahování, ukládání všeho, co si tam Vy sami nahrajete. Na telefonu lze nastavit automatické zálohování aplikací, fotografií, videí (dokonce můžete odesílat data, jste-li připojení na wifi)

Něco k Office a OneDrive obecně. Používám oboje velice dlouho a jsem spokojená, jelikož služby a funkce se vyvíjí (kompatibilita mezi jednotlivými verzemi občas nefunguje, ale to ani o OpenOffice). Dokonce poměrně nedávno OneDrive začal poskytovat Office online, který zvládá jednodušší úpravy přímo v prohlížeči. Jupí, říkáte si, nemusím si kupovat Office. Zklamu Vás. Neumí to opět vše. Nejspíše je to záměr. Nicméně pro běžné úpravy textu a tabulek to stačí a máte to vlastně hned po ruce online.

Pokud jste si zakoupili Office365 (DreamSpark MS Office nespokytuje, ale studenti mají dobrou cenovou nabídku), získáváte automaticky 1 TB volného místa na OneDrive (to celkem jde, ne?). Další výhoda Office365 je taková, že nainstalujete-li si desktopovou verzi, můžete dokument upravovat v ní a automaticky se to zálohuje na OneDrive. Případně píšete-li nový dokument v desktopových Office, vyberete si místo, kam to chcete na OneDrive ukládat.

Mapy –  Já vím, nejsou dokonale, ale které jsou? Najdeme snad milion vtípků na navigace (a nejenom ty mobilní). Velmi příjemné jsou hlasy. Znějí naprosto super. Hlasové a jazykové balíčky si stáhnete zadarmo. Dále si zadarmo postahujte mapy, které zrovna potřebujete. Jsou offline! Samozřejmě, chcete-li vyhledávat nějaké konkrétní podniky a podobné věci, připojte se.

Jednoduchý a přehledný design – Dlaždice (Metro haha!) jsou super! Rychle si na ně zvyknete a budete si hrát. WP8.1 přineslo zprůhlednění dlaždic, další velikosti. WP8.1 Denim pak Live Foldres, kde si můžete jednotlivé aplikace podobného zaměření dát do „složky“.

Možná by někteří z Vás uvítali více obrazovek – ale upřímně, já už ani teď nemám c na tu hlavní obrazovku dát, a tak je prázdná. Co by se líbilo mně? Aby obrázek na pozadí byl vidět celý, i když tam dlaždice chybí (obrazovka není zaplněna obrázky) a možnost nastavit si mezery mezery dlaždicemi.

Rychlý system – Wau! To meě opravdu ohromilo. Jak jsem již psala, měla jsem Lumii 800, ale předtím  Galaxy (porovnání zde). Obě dvě zařízení jsou poměrně srovnatelná, Lumia má jen 512 MB RAM, zatímco SII 1024 MB, ale Lumia má o něco rychlejší procesor. Nicméně na SII se vše sekalo, multitasking byl šílený a nepomohly ani mody jako CyanoGen (když pominu to trápení okolo toho). Ale na podobném prdítku Lumii to bylo o dost jiné. Zamilovala jsem si ji (i díky slušnému foťáku) a nyní slouží kamarádovi dál. Který hojně využívá připojení k internetu a dalších vymožeností. Například Zipec zůstává u Lumie 800 stále a proč tomu tak je, se dočtete v miničlánku pod tímto článkem. Tieson naopak by rád přestoupil na WP8.1. Já sama přešla na vyšší a novější model Lumie, protože jsem chtěla vyzkoušet nové WP a také větší display a lepší foťák. A taky cena byla rozhodující SII slouží také dál, na volání a textovky.

Multitasking – U WP8.1 se mi nestalo, že by mi padaly aplikace, ale opět to záleží i na HW daného zařízení. Ale multitasking byl velkou předností v době, kdy Android mírně pokulhával v tomto.

Intuitvni ovladani – live tiles, centrum oznámení (WP8.1), rychlé volby, Live Folders (WP8.1 Denim)

Stále nove aplikace – bojite se toho, ze nebude dost aplikaci? Nebojte se nic, ty nejvíc proflakle na WP8.1 existují a postupně,ji. Vyvijari dodelavaji funkce, na které jste zvyklí z webového prohlížeče či jiného OS. Upromne mne samotnou to az udivuje, kolik aplikaci mam. Vyhledávání v aplikacích dle názvu, pokud název nenachází, nabídne Vám vyhledat ve Store (což je obchod s aplikacemi).
Store – Několik kategorií, dobré třídění, taky si myslím, že to trochu odhaduje, co by se mohlo líbit zrovna Vám.

Internet Explorer – Na WP8.1 Denim je už 11. Je o něco opět rychlejší a vlastní nové možnosti.

Zápory

Co bych uvítala ještě ještě navíc? Vyhledáván v rámci celého systému, tedy ne jen aplikace, ale i dokumenty, hudbu. Dále nastavení je nepřehledné, takže prosím záložky (to scrolování mě zabíjí a navíc si nepamatuju nikdy, kde to hledat). Posím česko Cortanu! Ve WP8.1 Denim přibyly nové jazyky, rozpoznávání angličtiny pro nerodilé mluvčí a její buzení, když na ni promluvíte, i když je telefon zamčený.
Trochu nešťastnou záležitostí je Bing. Ale defaultní vyhledávání jde nastavit na Google – i když tím právě Bing trpí, protože se mu špatně sbírají data o Vás, když ho nepoužíváte 😀
A pak věci týkající se češtiny… česká Cortana, swipe typing na české klávesnici, přidávání slovíček do slovníku (na WP8 to šlo, na WP8.1 to přestalo jít, ale anglická klávesnice obrdežela swipe typing).

Odkazy

Pokud Vás zajímá, jaké změny se udály pro WP8 a dále, mrkněte sem.
Venku je už i preview pro WP10, pokud se chcete mrknout, jak je získat, nebo co od nich očekávat, mrkněte sem.
Co očekávat od přechodu z Androidu si můžete přečíst zde.
Co očekávat od přechodu z iOS si můžete přečíst zde.

Proč ještě chvíli počkat s přechodem z Windows Phone 7.8 by Zipec

V krátkosti nabídnu ještě pohled uživatele Windows Phone 7.8. Mnohé výhody novějšího systému jsou uvedeny výše, takže se zbývá jen podívat z druhé strany – proč není třeba s upgradem pospíchat:

 1. Nabídka zařízení – Funguji na Lumii 800 vpodstatě od chvíle co se začla v Čechách prodávat. A žádný mobil, co jsem kdy držel v ruce, nekřičí „kvalita“ tak hlasitě a už od prvního doteku. Pominu-li úvodní problémovou sérii (také jsem po půl roce měnil základní desku, avsak od té doby uplynuly 3 roky bez problémů), tak to je pravda. Problémem je, že aktuální „affordable high-end“ Lumia 830
  • má tradiční hliníkové tělo, místo robustního polykarbonátu,
  • nemá OLED displej s dokonalou černou a
  • je příliš velká pro toho, kdo přechází z 3.7″ displeje.
 2. Svižnost telefonu a ovládání IE – Aktuální modely Lumií mají už vcelku zastaralý procesor Snapdragon 400 a ve spojení s robusnějším systémem přeci jen nejsou animace až tak dokonale plynulé, jako jsem z Lumie 800 zvyklý.
  Co se týče webového prohlížeče, tak sice IE11 ve Windows Phone 8 vykresluje přesněji, ale gesta jsou těžkopádnější a nervy vám pak může pocuchat třeba i tak běžná akce, jako je vyhledávání na Wikipedii.
 3. Výhled do budoucna – Ale není třeba se bát, protože Microsoft už oznámil vývoj nových „vlajkových modelů“ Lumií rodiny, a to s moderním Snapdragonem 800. Pevně věřím, že nezapomenou ani na high-end model do 4.5″. Velká očekávání mám také od mobilních Windows 10, kterým před pár dny vyšel první preview. Těšit se můžeme třeba na návrat sjednocených komunikačních vláken (Jupí!), nových verzí outlooku, officů, galerie a spoustu dalších vychytávek. Uvidíme zda v nich už bude nahrazen IE novým Spartanem.

18 komentářů: „Windows Phone Pros&Cons

 1. Cabby – AZ // March 31, 2010 at 2:38 pm j.b. – I agree 100% with you about the PR thatBarky is up to these days. We have the “visit to the troops” and now “the opening up of oil drilling offshore”, another gi/./ckm//m///////////iA quick question, doesn’t congress have to vote to permit the drilling?

  To se mi líbí

 2. pastel pink,blue and green are you best options in that order. Pastel yellow, and white will also go well with that just make sure that if you do wear a white shirt that you wear a tank top undatneerh so *nothing* shows through the shirt( they can be see through). -1Was this answer helpful?

  To se mi líbí

 3. ador expresia fetei celor doi pe toata durata filmului, in special a omului rosu … a fost razboi … e inca …sub alta forma, imbracat mai frumos, zambind elegant … si va fi, da da, va continua … pana la sf1r7itu&#82as; lumii … ne place, o avem in sange … razboiul sub diferite forme, mocneste in fiecare gata sa se aprinda la cea mai mica scanteie …. e doar o chestiune de timp .. ramane ultimul cel cu sangele congelat … la minus infinit …

  To se mi líbí

 4. Gilroy, CA — although Verizon has peevsrrely listed me as from ten miles north in Morgan Hill (which is perversely *not* named for the conical hill which towers over the town from the west, but instead for a certain Mr. Morgan Hill who helped found the place).

  To se mi líbí

 5. goliath kabila | (20:37) claude imeka lobelaka makambo na yo tika kokota makambo ya boh,eskutpo oyo ye asala na combat yo nanu osali yango te.liya mbongo na yo malamu mais toyebi yango bien que NGADIOS nde mutu azali kotinda yo po oloba makambo oyo.mais yebisa ye que akosuka mabe na oyo azali koluka kosala na diaspora.

  To se mi líbí

 6. Hi Nicole,Brave of you to go first and write about writing Emily! Yes, it's so simple to write a letter, yet not considered most of the time.See you are from Cleveland. Want to visit your Gate Way District. Looks super cool. Go historic preservation!Thanks,GiuliettaLove Letter WriterDecember 7th

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s